čtvrtek 31. července 2014

Seznamte se!

Co se týká filmů, pořád narážím na neznalost českých diváků asijské kinematografie. Ještě občas znají nějakého ten bollywood, japonské bojové filmy nebo některé historické ve spolupráci s američany.  Z anime například znají pouze Pokemony, což není zrovna dobrá vizitka.

Například to, že spousta amerických romantických filmů jsou pouze vykrádačky jihokorejských mistrů romantických dramat, je stále ještě pro některé velké překvapení. Například celkem známý Dům u jezera se Sandrou Bullock a Keanu Reevesem je o šest let starší, než originál jménem Siworae.

A proto jsem se rozhodla vám představit podle mě mistra nad mistry, mého nejoblíbenějšího tvůrce anime.

HAJAO MIJAZAKI

Něco málo o něm:

Tento japonský mistr anime se narodil v roce 1941 v Tokiu jako jeden ze čtyř synů. Byl často nemocný a trávil spoustu času po nemocnicích, odloučen od matky, což se potom hodně odrazilo v jeho tvorbě.


Když uviděl poprvé anime, proplakal celý film, a od té doby se do pohybujících postaviček zamiloval. S dalším filmovým kolegou Isao Takahatou založili známé filmové studio Ghibli, které produkovalo později všechny jeho filmy. V japonském Tokiu v muzeu filmového studia Ghibli se doteď promítají Mijazakiho krátkometrážní filmy, které jinak nenajdete ani na youtubu. 

Nyní je ženatý, s manželkou mají dva syny, za zmínku stojí zejména jeho syn Goro, který se celkem úspěšně rozhodl pokračovat v otcových šlépejích a věnovat se anime. Mezi jeho tvorbu patří Příběhy ze Zeměmoří a Kokuriko-zaka kara (v Usa: From Up to Poppy Hill), kde se Hajao podílel na scénáři. Nyní je Goro ředitelem muzea Ghibli.


Tvorba

Jeho hrdinkami většinou bývají silné dívky, které dokáží, jak je u japonců celkem nezvyk, zaujmout vlastní postoj a bojovat za něj. Mají svoji hlavu a zvládnou se poprat s čímkoliv. Jak sám říká:

„Pokud střílí muž, vypadá to, že to je jen jeho práce a nemá jinou možnost. To není dobré. Když ale zbraň drží v ruce žena, je to opravdu něco.“

Rád se také věnuje tématům ochrany přírody a často ukazuje na fakt, jak dokážeme být k přírodě, která je kouzelná a má svá tajemství a božstva, být nevšímaví a krutí. Další jeho specialitou je letectví a všechno kolem těchto plachtících mašinek. Jsou téměř v každém jeho díle.

Co se týká jeho tvorby, je opravdu rozsáhlá a některé jeho snímky se těžko shánějí. V české televizi jsem zatím viděla v nabídce pouze dva z jeho filmů a to ještě na ČT 2.

Hajao se spíž než dlouhometrážním filmům radši věnuje těm krátkometrážním, ale já vám představím několik jeho perel, když se přece jen rozhodl pro delší formát :).

Naušika z Větrného údolí
Jedna z prvních tvoreb Hajaa a rovnou spňuje všechny jeho oblíbené věci. Hlavní hrdinkou je zde Naušika, která žije v knížectví, tzv, Větrném údolí. Svět je rozprostřed po těchto málo zelených místech, jelikož po velké katastrofě, které smetla většinu světa, se už objevuje jen pár těchto zelených oáz, které odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. Naušika je zvídavá dívka a ráda objevuje svět za hranicemi Větrného údolí na svém větrném kluzáku. Aby toho nebylo málo, ráda studuje rostliny a zvířata v Pustině a snaží se přijít na to, jak z této situace ven, ale lidé, jejichž povaha se asi nikdy nezmění, jí v tom vůbec nepomáhají, akorát zase vytvářejí další boje a ničí i zbytek toho, co mají. Nakonec najde chlapce, který se jí stane pomocníkem a pomoc se objeví i tam, kde ji nikdo nečeká.

Laputa - Nebeský zámek
V tomto filmu hned nazačátku spadne z nebe dívka jménem Sheeta a přímo do náruče chlapce jménem Pazu. Dívka má na krku záhadný modrý krystal, po kterém jdou piráti i agenti, jelikož je to klíč k tajemné létající zemi jménem Laputa, kterou už je dávno ztracená. Je to ovšem zdroj velkého bohatství, což samozřejmě chtivé lidi vede k zoufalým činům. Sheeta s Pazuem se rozhodnout bájnou Laputu objevit a ochránit, k čemu nakonec pomůžou piráti v létajících strojích, kteří si mladou dvojici oblíbí. Jak bájná Laputa vypadá a jak to nakonec s tím bohatstvím doopravdy je, se dozvíte, když se na tento film podíváte :).

Můj soused Totoro
Tento snímek je nejautobiografičtějším dílem Hajaa a také mým nejoblíbenějším jeho filmem. Navíc se její hlavní postava stala tváří studia Ghibli.
Vypráví o dvou sestrách: Sasuke a Mei, které se musí s tatínkem odstěhovat do polorozpadlého domu bez maminky, která je nemocná a zůstává v nemocnici. Dům stojí u velkého lesa s obřím stromem, který obývají tajemní lesní tvorové v čele s tajemným Totorem, se kterým se hned dívky seznámí a spřátelí. Ten je seznámí například s kočkobusem, kočkou provozující ve svém těle autobus a s dalšími tvory lesa. Zažívají spolu spoustu dobrodružství a myslím, že tenhle, sice dětský, film si musí oblíbit snad každý.

Doručovací služba slečny Kiki
Hrdinkou je čarodějnice Kiki, které právě bylo 14let a je tedy připravena vyrazit na cestu po světě "na zaučenou". Všechny čarodějky v tomto věku opouší na koštěti a v doprovodu kočky své domovy a vydávají se na cestu nalézt si vlastné město a vlastní místo v životě. Kiki si vybere hezké přímořské město, kde si založí vlastní doručovací službu na svém koštěti, které občas úplně neovládá. Seznamuje se tu s obyvateli města a dělá si nové přátele. Stejně jako Totoro je Kiki spíše pohádkou pro děti, ale má své kouzlo a její kocourek Jiji je prostě miláček :).

Princezna Mononoke
Tento počin je jeden z těch asi nejznámějších a podle názvů je znám i českým neznalcům anime. Jedná se o Mijazakiho asi nejpopulárnější snímek. 
Hrdinou je tu překvapivě chlapec - Ašitaka, ale nemusíte se bát, dalšími hrdinkami jsou zde dvě ženy - paní Eboši, vládkyně města uprostřed lesa, zlá panovačná a chamtivá žena snažící se svoje město co nejvíce rozšířit na úkor lesa a jeho obyvatel, a tajemná San, které lidé říkají princezna Mononoke, která se snaží ochraňovat les a jeho božstvo. Ve filmu jde zejména o otázku soužití člověka s přírodou.

Cesta do fantazie
Jedná se o jeden z těch "lehčích" pohádkovějších snímků Hajaa. Ale i tady lze najít různá poselství.
Sledujeme příběh Chihiro, dívky, která se s rodiči právě stěhuje do nového domu a po cestě se ztratí a objeví staré opuštěné město-lunapark, kde se po pozření jídla rodiče promění v prasata a Chihiro je ponechána bez pomoci. Navíc se začne stmívat a objevují se první duchové. Díky chlapci jménem Haku si Chihiro najde práci v nočních lázních pro duchy u čarodějnice Yubaby, která očarovala její rodiče a teď je vězní. Chihiro se seznámuje s obyvateli a návštěvníky těchto lázní a snaží se přijít spolu s Hakem na plán osvobození rodičů.

Zámek v oblacích
Mladá dívka Sophie je tichá zakřiknutá dívka a jednoho dne je čarodějnicí prokleta ve starou babu. Pomoci by ji mohl tajemný čaroděj Howl, který putuje ve svém zámku na kuřích nožkách právě okolo jejich města. Sophii se podaří s Howlem spřátelit a najít si u něj práci jako domácí a uklízečka. S učněm, oživlým ohněm a strašákem tak snášejí Howlovi výstřelky a zažívají dobrodružství nejen v zámku na kuřích nožkách. Sophie se samozřejmě postupně do Howla zamiluje a začíná tak to největší dobrodružství jejího života z něhož možná nevyjde zdráva a živa.


Ponyo z útesu nad mořem
Tento film je jedním z těch pro nejmladší a jedním z těch, kde se nelétá. Sám hlavní hrdina Sosuke je pětiletý chlapec, který se setkává s rybičkou, která se dokáže proměnit do podoby lidské holčičky - Ponyo. Jenže Ponyo utekla svému otci, podmořskému čaroději, který se jí vydá najít ve snaze jí vrátit zpátky domů. Ponyo se ale se Sosukem líbí, spřátelí se a snaží se zůstat s ním. Čaroděj se rozhodne tedy zatopit část pevniny, kde Sosuke bydlí se svojí maminkou. Sosuke s Ponyo se rozhodnou vydat se na cestu za záchranou celého světa :).

Zvedá se vítr
Zatím jeho poslední dílo je o Jirovi, který od mala miloval létání, ale kvůli své krátkozrakosti se nikdy nemohl stát pilotem. Proto se stane leteckým inženýrem Jirem Horikoshim, což je reálná historická postava japonského letectví, čímž Jirovi Hojao vzdává tímto filmem hold. Ve filmu se objevuje spousta historických událostí jako hospodářská krize, epidemie tuberkulózy nebo velké zemětřesení. Film je především o snaze jít si za snem.


Samozřejmě je jich mnohem víc, ale to bychom tu byli dlouho :). Za zmínku také stojí ještě jedno dílo, které sice není úplně tvorbou Hajaa, ale podílel se na ní svým scénářem:

Karigurashi no Arrietty
Vypráví příběh o malinké dívce, která žije se svými rodiči pod podlahovými prkny jednoho domu s lidskými obyvateli. Arrietty je velmi zvídavé a statečné děvče a často se vystavuje nebezpečí. Jednoho dne se v domě objeví nový chlapec jejího věku a netrvá to dlouho, chlapec Arrietty objeví a spřátelí se. Na toto téma malinkatých lidí bylo natočeno hned několik filmů, ale Arrietty má své nezaměnitelné kouzlo.

 Ocenění:

Hajao Mijazaki je považován za japonského Walta Disneye a proto byl často nominován díky svým filmům na různé filmové ceny. Naposledy byl jeho Zvedá se vítr nominován na Oscara za nejlepší animovaný film a na Zlatý Glóbus pro nejlepší cizojazyčný film. Stejně jako Zámek v oblacích ale nominaci neproměnil. Toho nakonec získala Cesta do fantazie :). Kromě Oskarů byl Mijazaki několikrát odměněn japonskými filmovými cenami a například také Zlatým medvědem v Berlíně. 




Ráda jsem vám představila jednoho ze svých nejobdivovanějších osob a podle mě jednoho z opravdových géniů a snad se pro jeho filmy tak nadchne více i českých filmových nadšenců a diváků :). 
Vaše  

Žádné komentáře:

Okomentovat